Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Olta İğnesi Bağlamak

Banned

Standart Olta İğnesi Bağlamak

Olta iğnesi bağlama videosu.Rauf Usluer ustaya teşekkürler.

Konu Yakup ERDEM tarafından (06-06-2007 Saat 04:44 PM ) değiştirilmiştir.

Administrator Yakup ERDEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Paraketa Köstek Baği

Yılmaz abi yine güzel bir video eklemişsiniz, çok teşekkür ederiz. Tabi videoyu hazırlayan ustaya da ayrıca teşekkürler.

Bu bağa paraketa köstek bağı denir. Genelde kısa kesilmiş (50-60 cm ye kadar) ve 0.30 dan kalın kösteklere hızlı bir biçimde çok sayıda kanca bağlarken uygulanan bir tekniktir.

Bu düğümün bir handikapı vardır. Sarımlar köstek ve iğne üzerine yapılır bu nedenle sütünme nedeniyle sarımlardan biri zedelense düğüm kolayca kesilir.

O nedenle 0.30 dan ince misinalarda uygulaması pek önerilmez.
    Yakup ERDEM
    Samsun/1965

Banned

yakup hocam bu gün biraz you tubede gezinirken bir-kaç faydalı videoya denk geldim ve arkadaşlar yararlanır diye bizim foruma ekledim ellerinin altında bulunsun diye.

Yakup hocam sizce en ideal düğüm hangisidir?

Genelde bu pratik bağlama şekli dışında iki bağlama yaygın kullanılır.
    1. si balıkçı bağı
    2. si usta bağı

Yapması zor olsa da usta bağı en sağlamıdır.

Dikkat ediniz sarım kanca palasından başlanıp misinada bırakılan halkaya doğru yapılır. Böylece sarımlar düzgün olur.

Balıkçı bağında ise sarım halkadan palaya doğrudur. Palaya ulaşıldıktan yada sarım tamamlandıktan sonra sarımların üzerinden geçilip çıma halkadan geçirilir.

Kanca bağlarken sıkıştırma işleminden önce tükrükle sarımların ıslatılması düğümün yerleşmesi bakımından çok yararlıdır.

Alıntı Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yakup hocam bu gün biraz you tubede gezinirken bir-kaç faydalı videoya denk geldim ve arkadaşlar yararlanır diye bizim foruma ekledim ellerinin altında bulunsun diye.

Yakup hocam sizce en ideal düğüm hangisidir?
    Yakup ERDEM
    Samsun/1965

Banned

Yakup hocam teşekkürler.
    Bende kanca palasına doğru bağlıyordum fakat bundan sonra kanca palasından başlayıp, kancanın bükümüne doğru saracağım.
    Usta işi olsun.Tekrar teşekkürler.

Yönetim Üyesi Mehmet Pekmezci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben hem ustayı hem de balıkçı bağını kullanıyormuşum. Hocam müsadenizle bir şeyi açıklayayım. Çok sarım yapmak demek çok sağlamlık demek değildir. Bu tür bir bağlamada 5 sarım yeterli olacaktır. Daha fazla sarım yaparsanız ve misinanız yeteri kadar ince değil ise düğüm paladan taşacaktır.
    29.02.1972
    İZMİR

Kıdemli Üye reha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yakup hocam...
    benimn derdimde karadan avlanma yaparken kamışı savurduğumda bedenin kopup gitmesi...sizden ricam...bedene nasıl düğüm atarsak sağlam olur...yada sizin önerileriniz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim...
    reha
    izmir 08/04/1974
    AB (-)

Günaydın !
    Reha; bedenin koptuğu yer fırdöndü dibi mi yoksa ortada herhangi bir yer mi?
    Fırdöndü yada düğüm dibiyse çözüm doğru bir düğüm tekniği bulmak. Eğer beden herhangi bir yerinden kopuyorsa, atış sitilinize göre uygun kalite ve kalınlıkta misina kullanmakta yarar var.

Fırdöndü bağlarından en garantili olanı bir kasa yapıp fırdöndüyü kasaya bağlamaktır.

Kasa oluştururken tekli kör düğüm değil çift düğüm kullanmak daha uygun olur.

Uygun bağlardan biri de Cellat düğümüdür.

Kesilmeyi önleyen ve asıldıkça sıkan düğümlerden biri de aşağıdadır.

Alıntı reha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yakup hocam...
    benimn derdimde karadan avlanma yaparken kamışı savurduğumda bedenin kopup gitmesi...sizden ricam...bedene nasıl düğüm atarsak sağlam olur...yada sizin önerileriniz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim...
    Yakup ERDEM
    Samsun/1965

Alıntı aquabonita Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bir ekleme yapmak istedim. Bu çiimde görüldüğü gibi bir bağ daha var. Misinayı alttan değil de üstten sarmaya başlıyorsunuz. Beş sarım yaptıktan sonra misinayı küçük gözden geçirip tekrar büyük gözden geçiriyorsunuz ve sıkıyorsunuz. Her zaman uzun olan taraftan sıkın. İki misinayı da tutup sıkmayın. Ve bolca ıslatın misinanızı.

İşte buldum demek istedğim düğümü.

Konu Mehmet Pekmezci tarafından (07-06-2007 Saat 04:19 PM ) değiştirilmiştir.
    29.02.1972
    İZMİR

Delikli iğne ya da fırdöndü bağlamak için kolay bir düğüm;

Berkley marka misinaları bağlamak için önerilen düğüm. Tecrübeyle sabittir işe yarıyor;

Çok güçlü balıkların avında kullanılan bir düğüm şekli;(gerek iğne gerekse de fırdöndü bağlamada)

Kıyıdan atışlarda şok emici olarak çalışacak bir düğüm şekli. Yanlız ben yapılışını anladımda iki kat misina nerden geliyor anlayamadım. Her halde kasa bağıyla beraber kullanılıyor.
    29.02.1972
    İZMİR