Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yapay resif nedir, ne değildir ?

 1. #1
  Administrator Yakup ERDEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu yer
  Sinop
  Mesajlar
  3.609

  Standart Yapay resif nedir, ne değildir ?

  1- YAPAY RESİF NEDİR?

  Yapay resifler su içinde çeşitli materyallerden inşa edilen yapılar olup

  • görsel amaçlarla,
  • su ürünlerine yuva oluşturmak ve toplamak amacıyla,
  • su altı erezyonunu önlemek amacıyla
  • belli av araçlarının kullanılmasını engellemek amacıyla

  oluşturulurlar.

  1.1- YAPAY RESİF TİPLERİ

  İki tip yapay resif yaygın olarak kullanılır.

  1. Zemine bırakılan katı modüller ve yapılar
  2. Su sütununa asılan katı ve esnek cezbediciler


  1.1.1- DENİZ DİBİNE BIRAKILAN KATI MODÜL VE YAPILAR

  Bunlar herkesin yapay resif olarak tanıdığı tip resiflerdir. Bina yıkıntıları, eski tesisat boruları, araba lastikleri, eski araçlar, betondan veya çelikten yapılmış küçük yada büyük modüllerden oluşturulabilir. Modül materyalinin çevreye zararlı maddeler bırakmaması önemlidir. Bu açıdan araçlar, araba lastikleri, asbest borular sıkıntı yaratır.
  1.1.2- SU SÜTUNUNA ASILAN CEZBEDİCİLER

  Bunlar bambu dalları, palmiye yaprakları, diğer ağaçların dalları, şamandıralar, şamandıraya bağlı halatlar, yüzen platformlar gibi yapılardır. Balık çekmede çok etkilidirler.  1.2- KULLANIM AMACINA GÖRE YAPAY RESİFLER
  1.2.1- GÖRSEL AMAÇLARLA KURULAN YAPAY RESİFLER


  Dalış turizmini geliştirmek amacıyla su altına batırılan eski araçlar, bina kalıntıları yada insan yapısı bina ve heykel benzeri sanat yapılarıdır.
  Profesyonel balıkçılık açısından hiç bir önemleri yoktur. Aksine av araçları resife takılabilir düşüncesiyle yada dalan turistlere zarar verebileceğinden bu yapay resiflerin kurulduğu yerlerde olta atılması ve dip ağı kurulması bile istenmeyen bir şeydir.
  1.2.2- YUVA OLUŞTURMAK AMACIYLA KURULAN YAPAY RESİFLER

  Bunlar kilometrelerce çevresinde doğal kayalık bulunmayan uzun ve geniş kumsal sahillerin açığında ve kumlu çamurlu diplerde kurulurlar.
  İşe yaramaları için yakın çevresinde doğal kayalık bulunmamalı ve akarsu ağızlarından uzak olmalıdırlar. Aksi taktirde kısa sürede çamur altına gömülür yada yeterince çekici özellik kazanamazlar.
  Etkin olmaları için gerekli diğer bir faktör de yeterince büyük yapılmalarıdır.  1.2.3- DENİZ EREZYONUNU ÖNLEME AMACIYLA KURULAN YAPAY RESİFLER

  Yok olmakta olan deniz çayırları ve mercan banklarını korumak amacıyla yada yenilerini oluşturmak için kurulan yapay resiflerdir. Bunlar dalga hareketlerinden, liman inşaatlarının yönünü değiştirdiği akıntılardan ve yatların çapalarından deniz çayırı tarlalarını ve mercan banklarını korumak için kurulurlar.  1.2.4- BELLİ AV ARAÇLARININ KULLANIMINI ENGELLEMEK AMACIYLA KURULAN YAPAY RESİFLER

  Gerek illegal avcılığı engellemek gerekse belli sahalardaki verimi artırmak amacıyla belirli av araçlarının kullanılmasını zorlaştıracak şekilde kurulan yapay resiflerdir. Bu amaçla kullanılacak resif modüllerinn vasıflarını belirlemek yüksek mühendislik bilgisi gerektirir. Rastgele yapılmamalıdırlar. Aşağıda örneği görüldüğü gibi çok ilişkenli yapılırsa takılıp kalan av araçları nedeniyle "hayalet avcılık" denilen daha korkunç etkiyle çevresindeki yaşamı yok edebilirler.
  ______________
  Yakup ERDEM
  Samsun/1965

 2. #2
  Administrator Yakup ERDEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu yer
  Sinop
  Mesajlar
  3.609

  Standart

  B]YAPAY RESİFLERDEN NE BEKLEYEBİLİRİZ? GERÇEKTEN YARARLI MIDIRLAR?[/B]

  • Yanlış uygulamalar
  • Göz boyamak için yapılan projeler
  • Amaç ile aracın eşleşmediği, yanlış modüllerle inşa edilmiş Yapay Resifler
  • Coğrafyayı, deniz topoğrafyasını, akıntıları, dalga hareketlerini, denizin eşme-doldurma yönlerini hesap etmeden yapılan uygulamalar,
  • Ortamda doğal resiflerin varlığını göz ardı ederek atılan döküntüler
  • Şehir hatları vapuru iskelesinin dibine, rotasının üzerine, su altı kablo hatlarının üstüne yapılanlar
  • Demirleme sahalarına kurulanlar
  • Her türden balıkçının kullandığı bereketli avlaklara yerleştirilen yapay resiflerin

  faydalı olmasını beklemek hayalcilik olur. Denizi çöplüğe çevirdiğimizle kalırız.

  Meramızı trolden, gırgırdan koruyacağız düşüncesiyle yapılan bir yapay resif doğru planlanmaz ise; kendisinden umudu olan el oltası, paraketa, solungaç ağı ve voli ağları ile avlanan küçük balıkçının kabusu olabilir. Bereketli bir mera ağ atılamaz hale gelebilir. Av araçları parçalanıp zarar görebilir yada tamamen kaybedilebilir.
  Yapay resiflerin üstüne takılıp kalan av araçları nedeniyle deniz dibinin balık, istakoz, su kuşu, kaplumbağa, fok katliam makinesine dönüşmesi de mümkündür.

  Avlağı koruma, habitat (yaşam alanı) zenginleştirme ve av bereketini artırma amaçlı yapılacak yapay resif projesini tasarlayan kişi ve kurumların balıkçılığı, av araçlarının çalışma prensiplerini ve projenin uygulanacağı alanı çok iyi bilmesi gerekir.
  Denize atılmış büyükçe bir teneke konserve kutusunun ağlarda binlerce liralık zarar verebildiği dikkate alınmalıdır.

  Etrafta doğal resifler varsa, buraya kurulacak bir yapay resif doğal kayalıkların içinde yuvalanarak kendini korumaya almış meranın zenginlik kaynağı olan az sayıdaki orfoz, lahoz, eşkina gibi türlerden anaç balığın yapay resife güvenerek ortaya çıkmasına ve tamamının bir gece dalışında zıpkıncıların çuvalına girmesine neden olabilir. Kendini çok iyi saklayan sinarit, kuzu, akya, kılıç, orkinoz gibi gezici balıklar yapay resiflerin etrafında toplanan küçük balıkları avlamak için buralara gelebilir ve yapay resif yumurtlama, beslenip büyüme ve artış mekanından çok bir toplanma yerine döner. Böylece az sayıda kalmış olan anaç stoğunu kolayca avlanıp tüketilebilir.

  Yapay resifin yararlı olması için kullanılan modüllerin boyutlarının, şeklinin ve atılacak toplam modül miktarının iyi planlanması gerekir. Bir kaç yüz adet küçük modül göz boyamak için iyi bir araç, dalgıçlara lapina, çırçır, hanoz, papaz balığı gibi ekonomik değeri olmayan balıkları seyredip fotoğraflayabilecekleri bir platform olabilir.

  Bir yapay resif konumlandırılacağı yer ve boyutları itibariyle o mekanı bir yumurtlama ve yavru büyütme yeri haline getirebilecek özellikte olmalıdır.

  Yasadışı trol ve gırgır avcılığını meradan uzak tutmak için kurulacak yapay resifler süslü püslü kubbeler, odacıklar ya da diğer av araçları düşünülmeden kirpi gibi ilişkenli yapıldığında en çok küçük balıkçıya zarar verir. 14 mm lik bir çift trol teli, 40 mm lik trol kurşun yakası ve 380D/60 no misinadan yapılmış trol ağları ile kilometrekarelerce alan kaplayan kepezlerin bile öğütülüp kuma dönüştürüldüğünü herkes bilir. 300 ton hamsiyi zaptedebilen 20 mm istinga halatı herhalde bir kaç yüz kiloluk yapay resif modülünü de söküp kaldırabilir.
  Fakat bu modüller 3 - 5 mm yaka halatı, en fazla 210D/3 no tor ağı olan dip ağını tamamen kullanılmaz hale getirebilir.
  ------*-------
  Buraya kadar anlatılan şekliyle uygulanan yapay resifler asla bir profesyonel balıkçı projesi olamaz.
  Olsa olsa oltacı yada denize kıyıdan bakan STK projesi olabilir.
  ----*----

  Peki yapay resifler yasa dışı endüstriyel balıkçılığı engellemede kullanılamaz mı?

  Tabi ki kullanılır. Bunun için:

  • Modüller doğru seçilmelidir, şekli ve büyüklüğü amaca uygun planlanmalıdır. Modüllerin her biri tonlarca ağırlıkta yapılmalı, hacıbatmaz yada Kırkpınar pehlivanı gibi neresinden takarsan tak yerinde sabit kalacak şekilde yapılmalıdır.
  • Yapay Resifin kurulacağı alan doğru seçilmeli, alan planlaması doğru yapılmalıdır. Bir yere yığın halinde atılan her biri bir kaç yüz kiloluk modülün sağından solundan geçmek , takıldığında modülü yerinden sökmek mümkün olur. Oysa bir plan ölçüsünde arazinin tamamını kaplayacak şekilde serpiştirilen ağır ve pehlivan formlu modüller sahanın her yerinde endüstriyel ağı kaput etmeye yeterli olur.
  Yakup ERDEM
  Samsun/1965

 3. #3
  Administrator Yakup ERDEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu yer
  Sinop
  Mesajlar
  3.609

  Standart

  SU SÜTUNUNA ASILI BIRAKILAN CEZBEDİCİLER - BALIK TOPLAMA ARAÇLARI- FADs

  Yüzen yada suda asılı duran balık cezbedici araçlar dünyada balık avcılığında çok yaygın ve etkin biçimde kullanılır. Aslında ülkemizde de yaygın yararlanılan bir enstrüman olmakla beraber, bunlar ne olduğunun farkında olmadan yapılan uygulamalardır.


  Büyük şamandıra altlarının, balık çiftlikleri halatlarının ve iskele bacaklarının çok iyi birer balık cezbedici araç olduğunu herkes bilir. Oltacılar ve dip uzatma ağlarıyla avlananlar özellikle bu yapıların çevresinin çok iyi balık yaptığını bilir ve kullanırlar. İngilizcede "Balık Cezbedici Aletler" anlamında bir terimle (FADs) ifade edilen bu yapılar yukarıda sayılan şamandıra, çapalama halatları ve iskele bacaklarından faklı olarak amaca uygun olarak tasarlanır ve uygun yerlere yerleştirilirler.  FAD ler avın bereketini artırsa da, baskı altındaki stoklardan daha fazla balık çekmeye yani baskının artmasına neden olacağı için sürdürülebilir balıkçılık açısından sakıncalar içerir.


  Özellikle verimsiz denizlerde dağınık vaziyette gezen az miktarda balığı bir araya toplayıp imha edilmesine neden olabilmektedir.

  FAD lerin etkinliği, çeşitleri, ülkemizdeki uygulama sahalarıyla ilgili pek çok yol yordam bulunmakla beraber, aşırı avcılık baskısı altındaki stoklarımıza ilave yük eklenmesine neden olmamak için burada daha fazla detaya girilmeyecektir.

  Yakup ERDEM
  Samsun/1965

Tags for this Thread

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •