Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kuzu Ve Mercanlar...Genclerle Ve Gelecegimizle Bir Gun

Kıdemli Üye OKYANUSCA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Kuzu Ve Mercanlar...Genclerle Ve Gelecegimizle Bir Gun

Kuzu Ve Mercanlar...Genclerle Ve Gelecegimizle Bir Gun

Billur gibi bir gun.Saat 1’e yaklasiyor. Evde bekliyorum.Icimden “boyle balikcilik olmaz, bu saatte baliga mi cikilir ” diye serzeniyorum ama ne yaparsin… Zeki Baba mesgul. Gunlerdir planladigimiz sefer, ertelendikce ertelendi. Sonunda ogle uzeri soyle 4-5 saatte olsa toparlanip baliga kacabilme firsatini yakaladik. Hedef kingfish(seriola lalandi) Bizim Ege ve Akdeniz’de tuttugumuz kuzu veya sari kuyruk diye anilan baliginin (seriola dumerili) ikiz kardesi. Bu seferin bir farkli bir tarafi daha var. Iki genc arkadasimiz da bizimle birlikte olacak; Onur ve Ali. Onur’u uzun zamandir taniyorum. Beni nerde gorse “Alp Abi baliga gidelim , baliga gidelim.” diye baslar muhabbete.Sicak, sevimli, saygi dolu bir genctir. Bu gune kadar bir kez kiyidan baliga goturdum onu.Gercekten bu ise merakli.Yepyeni makina, kamis, takimlar almisti. Ali ile ilk defa tanisacagim.

Malzemeleri hazirlamis bekliyorum. Kapim calindi az sonra. Onur ve Ali sabirsiz. Yardimci oluyorlar .Hizla yukluyoruz takimlari. Arabanin kontagini cevirip, butun nesemizle yola koyuluyoruz.. Muhabbetin odagi Ali.3 aydir Auckland’da.Izmirli. Ingilizce egitimine gelmis.”Balikla aran nasil?” diye soruyorum. Balikciligi cok sevdigini ama oyle cok buyuk tecrubesi olmadigini soyluyor. Genelde babasiyla baliga gittigini, onun balikci keyfini cok sevdigini, balik tutmaktan cok oltalarla , dostlarla, martilar ve denizle olmaktan hoslandigini soyluyor ama kendisi icin onemli olanin muhabbetten cok, balik yakalamak oldugunu ifade etmeden gecmiyor. Babasi ve babasinin arkadaslariyla baliga ciktigi zamanlar genelde sirti yaptiklarini anlatiyor. Onlarin balikciliklarini ovuyor.Keyifliyim. Ali’nin balik ve deniz sevgisini hissetmek beni mutlu ediyor. Onur zaten bu isin delisi. Icimden onlarin dolu dolu , zevkle , unutamiyacaklari verimlilikte bir gun gecirmelerini umut ediyorum.

Zeki Baba’yla restorantinda bulusuyoruz. Her zamanki takilmalar, sakalar. Hemen benim rekabetci tarafimi ateslemek icin kelimeleriyle bir kac el ates ediyor.Artik alistim.“Sen buyuksun.” diyorum. Savusturuyorum ilk salvoyu. Istedigini alamiyor.Ama biliyorum gene deneyecek. Haksiz da degil aslinda… Bu kozu cok uzun yillar once onun eline ben verdim. Hic unutmam bundan 13 sene evveldi. Tipki bugun bizlerle balikciligi paylasacak genc arkadaslara yaptigi gibi, Zeki Baba beni baliga cikardi. Tekneye o gun oldukca kaba aksiyonlu bir kamisla geldiydim..Yeni Zelanda da, hele tekneden olta sallaniyorsa oldukca buyuk baliklara denk gelinebilecegini bildigimden, biraz da kendi kurdugum hayallerin etkisinde kalip bu tip baliklarla rahatlikla kapisacacagimi umdugum boylesi sert mizacli bir kamis almisdim yanima. Elbette o zamanlar oyle degisik balikcilik tiplerinin her birine bir kamis edinebilecek gucum de yoktu. Amacim buyuk balik gelince beni yolda birakmiyacak, orta boylarda idare edecegim bir oltaya sahip olmakti.. Gel gor ki kamisi Zeki Babaya begendiremedik.Gorur gormez basti kahkahayi. O gun bugun bu olay hep dilinde. Haksizda degil aslinda. Dipcigi kuvvetli, ucu saz gibi bir tekne kamisi ,ozellikle bu Ulkenin amator balikciliginda sofralarin en tercih ettigi balik olan iri mercan avinda dogru secenektir.O gun bana bunu ifade etmeye calisti.Ama cocuklugundan beri delice balik tutan ben bu dersi kendime yediremedim. Zeki Babanin o gun vermege calistigi ogudu uzun sure almamakta direndim.Ona “haklisin’ diyemedim. Ama “buyuk lafi dinlemek , tecrubeye saygi duymak” zamanla ogrenilen baska bir dersmis.Gun geldi tabii biraz daha bir seyler yerine oturdu. “Haklisin” demek o kadar zor gelmiyor artik ve en azindan bugun bunlari yazabildigim icin mutluyum.Bu arada unutmadan soylemeliyim.O gunku balikciligimizin hemen ardindan , o zamanlar patronum da olan Zeki Babanin, sozunu ettigi ozelliklerle donanmis yepyeni bir kamisla restoranta girip, onu bana hediye ettigi gunu asla unutamam. Cok uzun yillar, cok guzel baliklar yakaladim o cok zarif kalbin bana sundugu odulle.Sag olsun…

Kaptanimizin emektar teknesi Orfoz’a ulastigimizda saat ikiyi geciyordu. Sular med cezirin en yuksek noktasini coktan gecmis, yavas yavas cekilmeye yuz tutmustu… Bunlarin hepsi baligin verimini negative etkileyecek noktalar.Ama bir diger kriter olan ay, oldukca uygun bugun.. Kisa bir zamanda olsa , belki trofe baliklara rastlamasak da nevaleyi dogrultacagimizdan eminim. O yuzden kingfish dusunden vazgecip, amacimi genc dostlarimiza tatli bir balikcilik gunu yasayip, deniz ve dogayla alabildigine hasir nesir olabilecegim, Zeki Babanin sicak muhabbetiyle dolu kisa ama oz bir balikciliga cevirdim.. Teknemiz once hafif yolda, liman sinirini gectikten sonra saha kalkarak firladi kerterizine. Hedef Shearar Bangozu.

Kaptanimiz buyuk deniz ve balik asigi Zeki Baba

Burasi su seviyesine kadar yukselen bir kaya kitlesi. Kingfishleriyle unlu ama dedigim gibi bu saatten sonra biraz zor. Yolda gene ne olur ne olmaz diye avlagimiza yakin bir dubaya erisince yol kesiyoruz. Zeki seyirtme atmami istiyor. Hemen uygun buyuklukte kaptigim bir jigi baglayip, salliyorum oltami. Kingfish(kuzu) ozellikle boyle dubalarin altina yatip, avini bekler. Olta ile Dunyanin en buyuk kingfisih’i Yeni Zelanda’da yakalanmis olup 52 kg dir.Ancak bu baligin bilimsel kayitlara gecmis azami buyuklugu 2.5m ve 97 kg. ‘ a ulasmaktadir. Pek cok balikci icin boyuna ve kilosuna nisbeten en guclu baliklarin basinda gelen bu muhtesem baligin adi Turkce’si kralbalik anlamina gelen Kingfish ile bu yuzden anilir.

Onur solda Ali sagda hedefe kosarken...

Seyirtmeyle 15 dakka ugrastiktan sonra dubada bekledigimizi bulamiyacagimizi anlayip, demir atmaya kara veriyoruz. Capanin kalamasi koyverilip, tekneyi kerterizine oturtuktan sonra, takim cantasini kapip, dostlarin oltalarini baglamak icin kamaraya geciyorum. Icerisi sicak . Hafiften gucunu artiran ruzgar besik gibi salliyor tekneyi. Mumkun oldugunca cabuk hazirliyorum oltalari. Kamaradan basimi uzatip, okyanusun o taze oksayan havasiyla tekrar bulustugumda ,yemlerin coktan cikarildigini, kesilmekte oldugunu goruyorum.. Onur ilk denemesinden sonra yemi kaptirinca “Alp Abi hadi bir yem tak” bana diyor. Elime aliyorum ignesini.Yarim bir sardalya kapip, bir bir anlatmaya basliyorum yem takarken nelere dikkat etmesi gerektigini. Sonra ekliyorum. ”Bundan sonra yemini kendin takacaksin” Bu bir tersleyis degil. Pratik olmadan hic bir konuda ilerlemek mumkun degildir. Bu isi sevene, bu isi ilerletmek isteyene yardimci olmak sadece nasil yapmasi gerektigini ona gosterebilmekle mumkundur. O yuzden gencleri hazirciliga alistirmamak, onlari biraz zorlamak gerektigine inaniyorum.

Sakalar, takilmalar ve muhtesem baliklar...Zeki Babayla 13 senelik balikciligin kisa ozeti...

Zeki Babanin elinde mukemmel bir kamis. Benim elimdeyse yeni edindigim kamisim Comez bugun ilk sinavini verecek. Comez daha cok cocuklarimin balikciligi ogrenmesi icin antrenman yapacaklari, onlarin boyuna uygun bir tekne kamisi. Yem baligi yakalamak icin tekneye getirdim.Oldukca guzel, tam anlamiyla yemli mercan balikciligi icin hazirlanmis kamisim Sultan kamarada. Deniz bu ne olur ne olmaz. Belki biraz sonra guzel canli yem olabilecek bir kahawai cikar, bu kamisi balon oltayla donatip, canli yemi takip kingfishe yatariz diye onu yedege cektim, Comezle devam ettim. Ama Zeki Babanin standartlarina uymayan bu kamis ona gene guc verdi. Soyliyecek bir seyim yok. Kaptan ne derse hakli. Gene sagdan soldan yokluyor. Bu sefer kosteklerime takiliyor. Ee bu gocmen hayati ancak boyle gecer. Ama elindeki kamis gercekten cok guzel. O kadar dengeli bir ucu var ki…En ufak vurusu aliyor, boynunu egiyor, sonra ‘ bir yere gidemezsin dercesine toparliyor kendini.
    Konu OKYANUSCA tarafından (17-07-2008 Saat 06:43 PM ) değiştirilmiştir.
    H. Alp Arslan
    Auckland-Yeni Zelanda
    1968
    O RH +

Ard arda baliklar cikariyoruz.Genclerin keyfi yerinde.Ancak Ali biraz yavas. Onur iki uc elde bir guzel mercanlar cikariyor. Fakat baliklar bekledigimizden cok kucuk. 30cm den assagisini saliyoruz. Neredeyse gelen her balik denize geri donuyor. Bu Yeni Zelanda’da ilk balik tecrubesini yasayan Ali’yi oldukca sasirtiyor. “Ise bak. Bu saldigimiz mercan gibileri Turkiye’de cok degerli av. “ Ona bu Ulkede ki kurallardan yaptirimlardan bahsediyorum. Limit alti bir baligin burda teknede yakalanmasi halinde 1000 Yeni Zelanda dolari ceza verebilecegimizi ve butun balik malzememizi elimizden alabileceklerini, yakalanan kanunsuz balik miktarinin adedine gore bu cezanin teknemizin bile elimizden alinmasini kapsiyabilecegini anlatiyorum. Ali duyduklari karsisinda olayi kavriyor.

Martilar ciglik cigliga

Gozler dipte, umutla

Baliklar genclerin elinde , gururla...

Bu Ulkede bu is bu kadar ciddi Dahasi var.Bir balikci birden fazla kanunsuz balik avciligi suclamasiyla yakalanirsa amator veya profesyonel olusu farketmez balikciliktan men edilip, hapis cezasina carptirilabilir. Ancak bana zamaninda bu konuda oldukca ornek olmus Zeki Baba ve ben, balik limitlerine uymayi bir kanun zoru ve yaptirimi oldugu icin secmis insanlar degiliz. Biz bunun faydasina inanmis ve yoklugunun yarattigi kitligi yasamis insanlar olarak , bu limitlere cani gonulden uydugumuz gibi, Yeni Zelanda da pek cok baliga ve dogaya saygi duyan amator balikci gibi kanuni limitlerin uzerinde olan kendi vicdani limitlerimizi de secip bu algilayisi kendi capimizda desteklemeye calisiyoruz. Vicdani limit kavramini kisaca acarsak ,mesala kanun, mercana 27cm ve uzeri limit mi bicmis ben veya Zeki Baba buna 3cm de kendi payimizdan vicdani yuksekligi destekleyecek eklemeyi yapar ve 30cm altinda baligi livarimiza sokmayiz.Ancak bu bakis acisinin bir istisnasi vardir. O da balik gene kanuni limitler uzerinde oldugu halde , suya salinamiyacak durumda yarali ve kanama gosteriyorsa bu baligi salmak vicdani acidan anlamsizlasir…Fakat burda bir tuzaga dusmemek lazim.Eger balik limit altiysa , hem de olumcul bir yara almissa kanunlarin saglikli islemesi amaciyla, gene kanunlarca belirli kurala uyar ve bu baligi olu bile olsa denize geri birakiriz. Biraz ters gelebilir, musriflik olarak algilana bilir, ancak kanun bir baligi ziyan etmiyelim dusuncesiyle boyle bir zayif kapi acip, binlerce baligin asilsiz nedenler ve polemiklerle istismar edilmesine izin veremez..
    Konu OKYANUSCA tarafından (17-07-2008 Saat 06:44 PM ) değiştirilmiştir.
    H. Alp Arslan
    Auckland-Yeni Zelanda
    1968
    O RH +

Ali ve Onur tarafindan su an yaptigimiz , kanunlarin cizmeye calistigi sinirlar, kendilerini doganin ve okyanusun buyusunde kaybedecekleri essiz bir firsati, aileleri ve arkadaslariyla paylasmayi dusledikleri buyuk bir gururu kismen engelliyor, baltaliyormus gibi algilanabilir. .Ancak bu kurallar ozellikle onlar gibi bu isi seven genclerin yarin degerli baliklara olta atabilmesi icin yururluge konuldu.

1989 yilinda balik stoklarinda gun gectikce gorunen azalma Yeni Zelanda’yi surdurulebilir balikcilik konusunda oldukca sikisik bir dar bogaza suruklemisti. Ancak bu ulkenin bir kac gercek idealistin ve bunlarin ufkuna saygiyla yaklasan hukumetlerin onculugunde surdurulebilir balikcilik ve doganin korunmasi konusunda eristigi nokta bugun ibret alinicak duzeydedir. Bu Ulke Dunyanin gipta ile baktigi, okyanus , kiyi ve kara parcalarinda yarattigi milli parklarla dogasina bir soluk aldirmis, bu konuda kanunlar koymakla kalmamis , bu cikarilan kanunlarin uygulanmasinin takip ve kontrolunu basariyla yerine getirmis, toplumunuda bu davaya cok samimi bir yaklasimla kazandira bilmeyi basarmistir. 2007 yalina gelindiginde Yeni Zelanda ortaya koydugu ve ciddiyetle uyguladigi doga korumaciligi ve surdurulebilir balikcilik tedbirleriyle Dunyanin kaynaklarini koruma acisindan en basarili ulkesi secilmekle kalmadi, amator balikciliktan ticari balikciliga uzanan dev ekonomisini de kurtardi.

Amator balikcilarin hizmetinde bir profesyonel balik turu teknesi. Musteriler memnun. Kaptan memnun.Herkes kazaniyor.Cunku balik var.

Bugun yurt disina gene balik satiyor, tuzlu ve tatli sularinda essiz cins ve irilikte balik turleriyle oldukca onemli bir turizim geliri elde ediyor. Balikcilik ve dalis uzerine turistik tur operatoru firma ve kisisel tesebbusculeriyle, amator balikcilik uzerine cikan dergileri, olta malzemesi uzerine buyuk endustrisi, tv ve magazinlere, program ve yazi yazan bu mesgalenin taninmis isimleriyle genis bir amator balikcilik entellektueline , is ve uretim gucune sahip olan bu Ulke, korudugu zengin dogal kaynaklari, ticari balikcilik endustrisi bir yana, oldukca buyuk bir amator olta balikciligi endustrisi kurmayi basardi. Amator olta balikciligini Ulke ekonomisine hem ic hem dis gelir yaratabilecek oldukca onemli bir noktaya tasidi. 4.5 milyon nufuslu bir ulkede kadiniyla erkegiyle, coluguyla cocuguyla her yastan 1 milyon amator balikcinin olmasi inanilmaz bir rakamdir.. Dunyada kisi basina dusen tekne sayisi olarak birinci siradadir. Korumacilik bu Ulkede tek tarafli bir algilayis da degildir. Bu mentaliteyi ortaya koyarken , Amator balikcinin ozluk haklarinin istismar edilmemesine ve onun kendi onurunu ve kulturunu korumasina imkan taninmistir.Amator balikcinin haklarini geregi gibi savunamiyan bir politik parti bu Ulkede onemli oy kaybina ugrayabilir.

”Bakarsan bag bakmazsan dag olur” der eskiler. Yeni Zelanda gercegine baktigimizda alinacak dersler var. “Onlarda var, bizde yok” gibi kompleksli bir mantiga kendimizi sokup, bir sikayet ve elestiri curcunasina birakmadan kendimizi, “Onlar yapabildigine gore, biz de yapariz” gibi pozitif bir sahip cikisla, butun bu gelismelerin Ulkemizin de gercegi ve gururu olabilecegine inaniyorum..Yeni Zelanda insani bu ileri goruslulugun meyvasini sadece ekonomik degil, sosyal ve kulturel anlamda da fazlasiyla yiyor. Unutmamaliyiz ki bu Ulke 150 sene gecmise sahip. Anadolu Kulturu gibi binlerce yildan suzulmus bir zenginligin icinde her konu gibi balikciligin da cok onemli bir yeri var . Balik cinslerinin, bunlarin yasadigi gol,deniz ve irmaklarin umursamazca tukenisine izin vermek kabul edilmez oldugu gibi bizlere omuzlarina sorumluluk olmus bu insanlik mirasi balikcilik kulturunu de tukenmeye terk edemeyiz. Iste bu yuzden sadece kurallar koymak yetmez.Gencligimizin de farkli bir algilayisla yetistirilmesi, onlara birakacagimiz gelecegin teminati olacaktir.

Bu dusuncelerden siyrilip Ali’ye ve Onur’a bakiyorum. Mutlulukla bir birleriyle rekabet ediyor, sakalasiyorlar. Onur bir suredir oltasina balik vurmayan Ali’ye ust uste cikardigi mercanlari gostererek takiliyor.

Aman Onur dikkatli ol...Ali geliyor...

Ama “son gulen iyi guler” . Ali’nin oltasina guclu bir balik basiyor..Maasallah saglam genc.Tasi siksa suyunu cikarir ama bu balik onu iki buklum ediyor..Elindeki kamis esnemekten nerdeyse sekiz olmus.Makina misina koyveriyor alabildigince. Toparlamaya basliyor oltayi.Sakin, sogukkanli olmasi gerektigini soyluyorum. “Yukleyip, kaldir kamisinin ucunu, indiriken suratle boslugu al. Kalama isterse birak gitsin.Oltayi patlatamaz boylece” diye ekliyorum…Dikkatlice cekiyor.Ben fotograf makinasini, Zeki Baba kepceyi kapiyor.

Az sonra mavi, yesil sularda gun boyu sayikladigimiz kingfishin aynasi isildiyor.
    Konu OKYANUSCA tarafından (17-07-2008 Saat 06:45 PM ) değiştirilmiştir.
    H. Alp Arslan
    Auckland-Yeni Zelanda
    1968
    O RH +

Kaptanimiz patlatiyor kepceyi kafadan.

Kral kepcede. Sultanlarin gunu bugun...

Buyuk mutluk ve gururla Ali gunun en guzel baligini cikariyor.

Hepimiz tebrik ediyoruz Ali'yi. Baligin boyu 65cm.Neyazik ki kingfish icin konulmus, 75cm kanuni limitin altinda bu olcu.Baligi salmak zorundayiz. Bu Ali’nin bugune kadar yakaladigi en buyuk balik.

Ben fotograflari cekerken Zeki Baba baligi zaptediyor.

Zedelemeden igneyi cikardiktan sonra bu kingfishi daha da buyuyecegi engine sulara saliyor..

Delikanli cocuk Ali.Giki cikmiyor. Hala mutlu, hala gururlu.Elbette boyle olacak.Iki dakka once belki duslerinde bile ogune kadar gormedigi bir baligi yakalamakla kalmadi, o baligi daha buyumesin nesil yetistirebilmesi icin denize salma inceligini de gosterdi. Yarin coluguyla cocuguyla paylasacagi gurur dolu fotograflarda bu muthis olayin bas kahramani o.

Tekrar yemleri takiyor, tekrar duru sularla bulusuyoruz.Ardimizda soteye yatmis bir kac deniz kusu.Bizden dusen yemlerin pesinde.

Ruzgar yavas yavas gucunu arttiriyor. Yer degistiriyoruz.Zeki Baba bana denizcilik bilgileri veriyor. Ruzgari ve akintiyi kendi lehimize nasil alacagimizi, boylelikle tekneyi nisbeten daha yumusak , sarsmadan nasil kullanacagimizi anlatiyor. Ben bagira bagira Turk Sanat Muziginden sarkilar patlatiyorum. Bir de uzerine Cem Karacadan “Namus Belasi” Bir sure sonra korfeze giriyoruz. Burasi oldukca guvenli. Tekrar demir atip , salliyoruz oltalari. Okyanus bugun ona gosterdigimiz saygiyi odullendirircesine daha kaba boyda mercanlar vermeye basliyor. Onur ust uste guzel baliklar cikariyor. Ali’ninde bos durdugu yok. Mutlulukla gulumsuyorlar.

Mercanlar oldukca besili ve yagli.

Boylari 30 -40cm arasi 18 mercani buldugumuzda, yavas yavas ufukta kaybolan gunese ve bu mucize sulara, tekrar bulusmak uzere hoscakal diyor, demir aliyoruz.

Icimizde buyuk bir dinginlikle, kizaran gun batimini ortunmus limanimiza kosuyoruz.

Hepimize yetecek baligi fazlasiyla tuttuk. Cunku bereketine itina edilmis sulara olta attik.Ve bu sularda cok balik tutmak kahramanlik degil. Dengeli, yaptigindan sorumlu olarak balik tutmak, ruyalarin baliklariyla bulusmak icin yasamak ve kimi zaman onu ellerine almak, yuvana, ailene boylesi vicdanla, sevgiyle, olgunlukla bezenmis avlarla donmek kahramanlik. Onur ve Ali hem balikciliklariyla, hem gosterdikleri yuksek olgunlukla tam puan aldilar.Essiz bir gun gecirmekle kalmadilar, dogaya ve okyanusa saygi oldular.

Boylesi degerli bir genclige daha guzel bir dunya birakabilmenin dusu ve umuduyla, “Ulkemizin Amator Balikcilik Tebliglerini inceleyip, uygulayip, genclerimizin yarinlarina sahip cikmak yolunda el ele” diyerek…

Tum ekip adina sevgiyle, saygiyla, saglicakla kaliniz.Rastgelsin…
    Konu OKYANUSCA tarafından (17-07-2008 Saat 06:45 PM ) değiştirilmiştir.
    H. Alp Arslan
    Auckland-Yeni Zelanda
    1968
    O RH +

Üye Kanca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üstadım gene bize okyanusta bir av nasıl olur yaşattınız. O mercanlar gerçekten etine buduna dolgun. Neşeniz ve amatör ruhunuz hiç bitmesin.
    <"}}}><
    <"}}}>< Hakan Gemalmaz, 1965, Ankara, BRh(+)
    <"}}}><

Sevgili doktorum ,

Saygideger Hakan Bey,

Cok tesekkur ederim.Gorusmek dilegiyle saglicakla kaliniz.Rast gelsin.
    H. Alp Arslan
    Auckland-Yeni Zelanda
    1968
    O RH +

Yönetim Üyesi Şener Ergunsü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sevgili Kardeşim Alp Arslan Okyanusların ötesinden bizlere çok güzel bir av günlüğü yaşattın.Neşen her daim böyle olsun.Yaşamın boyunca tüm güzelliklere sahip olmanı diliyor ve ana vatanından sana kucak dolusu sevgiler gönderiyorum.
    Uzakyol kaptanı Sivrice/Çanakkale
    18.8.1946 B Rh +

Yönetim Üyesi Mehmet Pekmezci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hüseyin abi...

Büyük keyifle okudum bu çalışmanı. Rapor değil bu. Bir av günü ile bezenmiş bana kalırsa bilimsel -ancak halkın anlayacağı dille yazılmış-bir makale. Ülkemizin sorunlarını açıkca ortaya koyan, yapılması gerekenler ve izlenmesi gereken yol haritasını önümüze seren muhteşem bir çalışma. Bu güne kadar ülkemiz amatör balıkçılığının yanında sucul ekosistemin korunması için sayfalarca yazdığımız yazılara fotoğraflara ve sunumlara, internet ortamında görüp te paylaştığımız bilimsel yayınlara en azından amatör balıkçılık forumları açısından son noktayı koyan bir çalışma... Bunun üzerine acaba? ile başlayan ne söylense hafif kalacak. İşte sorun işte çözüm yolları.

Ancak ben insana değinmek istiyorum. İnsan, tüm bu anlatılanların yapılabilmesi için en önemli faktör. Eğer bahsi konu insanın eğitiminde yaşayış tarzında bir aksaklık varsa istediğiniz kadar kanun koyun. Bir işe yaramayacağı aşikardır. Bu durum kanunu denetleyenler içinde geçerlidir.

İşte bu aşamada belki de senin de vurguladığın gibi yeni başlayanlara doğruyu göstermek adına ve bir gelenek yaratabilmek adına senin yaptığın ve bizlerinde -amatör balıkçılık forumlarında faaliyet gösteren herkez- yapmaya çalıştığımız gibi bari gelecek olanları kurtarabilmek adına bu çabayı ayakta alkışlamak gerekir.

Forumlarda ego tatminine yönelik yüzlerce rapor yerine bir tane bu şekildeki bir paylaşımın ne kadar değerli olduğu unutulmamalıdır. Nice "usta" diye andığımız insanın gelen tebrikler az diye forum forum gezdiği şu ortamda gerçek anlamda "ustalığın" ne olduğunu bizlere gösterdiğin için sana binlerce teşekkür.

Abilerin abisi Bir gün yeni zelandada mığri bırakmayacağım sana söz Allaha emanet ol...
    29.02.1972
    İZMİR

Administrator Yakup ERDEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sevgili Alp, dikkatle her kelimesini sindirerek okumaya çalıştım. Ellerine ve gönlüne sağlık.

Senin bu bakış açın var ya... sahrayı yemyeşil vahaya döndürür, çölü insana vatan eder.
    Sanki dünyanın tâ öteki ucundan değil de Sivrice'den, Adrasan'dan, Karaburun'dan denize çıkmışsın. Ekibin, onlara yaklaşımın, denize, balığa bakışın, bu bakışını bize aktarışın.

Sahi neden hiç kendi avladığın balıklardan bahsetmedin
    Sen ne güzel bir insansın. İyi ki varsın.
    Yakup ERDEM
    Samsun/1965

Kıdemli Üye BAYTAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Amatör ruh, doğa tutkusu, insana yaraşır bir vicdan. Ve sürükleyici romanlara yaraşır bir anlatım.

İyi ki varsınız. Yazılarınız hep işaret edeceğimiz mihenk taşları olacak.
    Ruhan DÖNMEZ
    1964
    İzmir
    A(+)