Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İğneli Vatoz (Rina veya Cılgana) Dikeni

Administrator Yakup ERDEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart İğneli Vatoz (Rina veya Cılgana) Dikeni

İnsana zehirleriyle zarar veren balıklar yanında mekanik zarar veren bazı balıklar da vardır. Bunların Başında Karadeniz'de cılgana denilen İğneli Vatoz (Dasyatis pastinaca), Mahmuzlu Camgöz (Squalus acanthias) ve bildiğimiz adi sazan (Cyprinus carpio) gelir.

İğneli vatoz ve Mahmuzlu camgöz

...

İğneli vatoz; disk şeklinde üsten basık şekli, fare kuyruğunu andıran sivri kuyruğu ve siyah-esmer-yeşil-kirlikahve renkleriyle tanınır.

İri bir iğneli vatoz türü

Aslında bu aileye ait toplam 6 tür ülkemiz sularında bulunur. Fakat en çok tanınanı yukarıda adı geçen Dasyatis pastinaca türüdür.

DASYATIDAE (DİKENLİ VATOZLAR)
    Dasyatis centroura (Rina Balığı, Dikenli Vatoz)
    Dasyatis pastinaca (Rina Balığı, Dikenli Vatoz)
    Dasyatis tortonesei (Rina Balığı, Dikenli Vatoz)
    Dasyatis violacea (Rina Balığı, Dikenli Vatoz)
    Himantura uarnak
    (Uzun kuyruklu rina balığı, Dikenli Vatoz)
    Taeniura grabata (Dikenli Vatoz)

Kuyruğunda türe göre bir yada iki adet iğne adı verilen diken bulunur. Bu diken bir ok başı gibi ete girişi kolay çıkışı ise zordur. İnsan bedenine batarsa geriye dokulardan bir miktar parçayı alarak çıkar.

İğneli vatozun kuyruğunda yer alan diken

Aslında zehir içermeyen bu dikenin esas etkisi bu konunun esasını oluşturan mekanik etki şeklindedir. Yani kesici, delici ve parçalayıcı zararı vardır. Bu etki öyle böyle değildir. Şişe kırığı kesiğinin 10 katı bir acı yaşanır. Diken çıkartılırken dokuya zarar verilmişse acı daha da artar ve iyileşme iyice gecikebilir.

Vatozun kuyruğu ve diken

Fakat; hemen hemen tüm vatozların leşle beslenmeyi tercih etmeleri, dibin çamurlu ortamlarında yaşamaları ve benzeri nedenlerle vucutlarında ve özellikle dikenler çevresinde enfeksiyon yapan çeşitli bakteriler bulunur.

Ayağa girmiş bir vatoz dikeni

Dikenin dokuya verdiği harabiyet, dışarıdan gelen yada hayvanın vücudundan bulaşan kangren yapıcı ve tetanoza sebep veren bazı bakterilerin yara bölgesinde hızla yayılıp enfeksiyon oluşturmasına neden olur.

Bu tür yaralar zor iyileşmekte ve hastaya uzun süre acı vermektedir.

Gerek dalarak zıpkınla avlananlar, gerek su altı fotografçıları gerekse olta ile avlananlar sık sık bu balıklarla karşı karşıya gelir.

Sırasıyla;
    Zıpkınla avlananların bu balıktan uzak durmaları ve asla gereksiz güvene kapılarak bu türlere tetik çekmemeleri şiddetle tavsiye edilir.

Serbest dalıcılar, su altı fotografçıları ve plajlarda su içerisinde zemine basanlar da bu balığa dikkat etmelidir. Bastıkları ve oturdukları yeri kontrol etmeleri bu türü beslemeye kakmamaları yararlı olur. Belgesellerde seyrettiğimiz vatoz ve köpek balığı besleyiciler bu konuda ülkemiz için doğru örnekler değildir. Alıştırma devresi geçirmemiş yabani balıklar her zaman tehlikeli olur.

Olta balıkçıları eğer dikenli vatoz yakalamışsa kösteği keserek ondan kurtulmalı, gerekiyorsa dikenin tehlikesine maruz kalmamak için takımı bir kaç metre uzağından kesmelidir.

Her şeye rağmen diken batmasıyla karşı karşıya kalırsak, çıkartmaya uğraşmadan hızla bir sağlık kuruluşuna başvurmalıyız. Diken çok derinlere inmemiş ve biz çıkartabiliyorsak yara etrafı sterilize edilmeli ve temizlenerek pansuman edilmelidir.
    Konu Yakup ERDEM tarafından (05-10-2007 Saat 03:43 PM ) değiştirilmiştir.
    Yakup ERDEM
    Samsun/1965

Yönetim Üyesi Mehmet Pekmezci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben genelde kuyruğuna basarak çıkarmayı denerdim. Demek ki pek de güvenilir bir yöntem değil. Ayak tabanında bir dikenle hastane yollarına düşmek hiç hoş olmasa gerek...
    29.02.1972
    İZMİR

Banned

Yakup hocam çok teşekkürler uyarı ve bilgiler için.

Bu vatozların olta ile yakalandıklarında kuyruklarını kırbaç gibi sağa-sola savurduklarını okumuşdum.Tedbirli davranmakda fayda var.Elinize sağlık.

Co-Administrator

Yakup hocam,
    buradaki bilgi hazinesine her geçen gün yeni değerler kazandırıyorsunuz.
    Sizi tanımaktan ve varlığınızdan onur duyuyorum.
    Mehmet - 1976 - Antalya

Kıdemli Üye kbülent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hocam yine cok önemli bir konuyu buraya tasımış, belgesel sevenlerin cok iyi bildiği avustralyalı belgeselci timsah avcısı steve iğneli vatosun göğsünden yaralaması sonucu ölmüştü.
    Bülent Kaya
    1967 / izmir

Estagfurullah, ilginize çok teşekkür ederim.
    Bülent bey gerçekten ben onu unuttum, hayranlıkla izlediğimiz, kovaman zehirli yılanlarla, börtü böcekle ve timsahlarla boğuşan o adam bir iğneli vatozun dikenine kurban gitti, iyi ki hatırlattınız.

Bulaşılmayacak belalı bir balıktır. Ömrüm boyunca mürenleri, köpek balığı ve diğer vatozlara yakın davranırken bu mahluğu hiç ısınıp sevemedim.
    Yakup ERDEM
    Samsun/1965

Banned

Alıntı aquabonita Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Estagfurullah, ilginize çok teşekkür ederim.
    Bülent bey gerçekten ben onu unuttum, hayranlıkla izlediğimiz, kovaman zehirli yılanlarla, börtü böcekle ve timsahlarla boğuşan o adam bir iğneli vatozun dikenine kurban gitti, iyi ki hatırlattınız.

Bulaşılmayacak belalı bir balıktır. Ömrüm boyunca mürenleri, köpek balığı ve diğer vatozlara yakın davranırken bu mahluğu hiç ısınıp sevemedim.
    Aman hocam bunun neresini seveceksin,zaten çok çirkin bir balıkama ben bu balığı yiyenlerin olduğunu duydum bilmem yenirmi.Eskiden tekne ile iki mendireğin arasında dip oltalarımıza çok takılırdı ve kayığa hiç almadan uzun bıçakla oltayı çıkartmaya uğraşır yada kancayı keserdik ama bu kadar tehlikeli olduğunu bilmiyordum.Kızılderililerin oklarına benziyor
    Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Banned

Alıntı güroloflu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aman hocam bunun neresini seveceksin,zaten çok çirkin bir balıkama ben bu balığı yiyenlerin olduğunu duydum bilmem yenirmi.Eskiden tekne ile iki mendireğin arasında dip oltalarımıza çok takılırdı ve kayığa hiç almadan uzun bıçakla oltayı çıkartmaya uğraşır yada kancayı keserdik ama bu kadar tehlikeli olduğunu bilmiyordum.Kızılderililerin oklarına benziyor

Gürol abi bende sana vatoz gördünmü,oltana takıldımı falan diye soracaktım.Malum en teçrübeli deniz balıkcısı sensin aramızda.

Valla ucuz kurtulmuşun.

Gürol abi Mevla her şeyde bir güzellik yaratmış, hepisine bir vazife vermiş. Sadece çocuk yaşımızda yeşil mendireğin dökmeliğinde kötek avlarken bu balıkla kötü anılarım olduğu için ısınamadım.
    Tropik ülkelerin bazılarında insanlar ile bu tür arasındaki bağı bir görseniz, bizlerin bir şeyleri yanlış bildiği intibaına kapılırsınız.
    Yine de tehlikeleri konusunda uyarmak, balık hakkında yazan herkesin görevi, sevgi karşılıklı olur Biz sevmeyince balık bizi niye sevsin
    Alıntı güroloflu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
    Yakup ERDEM
    Samsun/1965

Kıdemli Üye natrix2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hocam yine bizi değerli bilgilirle donattın, teşekkür.

Bu balıktan artık Samsun liman içinde bol miktarda bulunuyor. Özellikle kefale sarma atanların oltasına geliyor. Geçen sene arkadaşın biri ile bayağı büyük boyda bir tanesini uzun uğraşlar sonucu çıkarttık. Bir karış iğnesi vardı.

Bu balığı bazı sahtekar balıkçılar dilimleyerek vatandaşlara kalkan balığı diye satıyor. Geçen sene Fatih Sultan Mehmet Caddesinde kaç kere gördüm.

Saygılar.
    Kerim CANİKLİ
    1968-Samsun
    AB Rh +